ריברסינג, או “ריברת’ינג” (= לידה מחדש) הוא טיפול באמצעות נשימה. נקרא גם “נשימה מעגלית” או “נשימה מודעת”.

לנשימה שלנו יש כח רב להשפיע על מצבנו הנפשי, לחיוב או לשלילה: נשימה שטחית עלולה להגביר מצבי סטרס > סטרס משפיע על הנשימה שהופכת שטחית עוד יותר, וכך אנחנו נקלעים למעגל קסמים של נשימה לא נכונה המייצרת לנו עוד סטרס בגוף. בכל מצב נפשי וגופני שלילי אליו אנחנו נקלעים, נשימה מודעת תמיד יכולה לעבוד לטובתנו, להרגיע ולעזור בשיפור מצבנו הנפשי. גם עכשיו כשאתם קוראים את השורות האלה, תתחילו להיות מודעים לנשימה – קחו שאיפות עמוקות ואיטיות לבטן, כבר תרגישו בהבדל.
טכניקת הנשימה המעגלית נקראת גם “לידה מחדש”, כיוון שבמובן מסוים אנחנו חוזרים לילדות ולומדים לנשום מחדש.

הנשימה שלנו בילדות

אם אתם רוצים לראות נשימה נכונה – תסתכלו על ילדים, אצלם תוכלו לראות נשימה מלאה, בה הבטן עולה ויורדת לפי הקצב.
למעשה, כולנו נולדנו עם אינסטינקט הנשימה העמוקה לבטן, ובמהלך השנים פשוט הפסקנו לנשום כמו שצריך. וזה מאוד הגיוני כשחושבים על זה, כיוון שכילדים קטנים עדיין לא הספקנו לצבור חוויות שליליות היוצרות את המחסומים הנפשיים אשר משפיעים באופן ישיר על הנשימה. מעבר לכך, כילדים נהגנו לתת ביטוי מיידי לכל מעמסה רגשית במקום להדחיק, למעשה שחררנו כל חוויה שלילית באמצעות בכי, צעקות, או אפילו צחוק, וכך נתנו ביטוי לרגשות שהציפו אותנו.
עם השנים “למדנו” להדחיק רגשות במקום לבטא אותם (למשל “ילדים גדולים לא בוכים!), לפיכך עם התבגרותנו ובהתאם לרמות ההדחקה – פשוט הפסקנו לנשום. ככל שאנחנו מדחיקים יותר אנחנו נושמים פחות.
לדוגמה:
אם חוויתי בעברי הרבה פחד – הנשימה שלי תהיה גבוהה, באיזור החזה העליון והגרון, מהירה ושטחית. אנחנו למעשה עוצרים את הנשימה כדי לא להרגיש את הפחד.

אפשר לנשום לרווחה – זה הפיך!

חלק מהבריאות הנפשית שלנו היא נשימה מודעת. אם אנחנו רוצים להתחיל בריפוי הנפש, קודם כל צריך לפתח מודעות לנשימה.
איך עושים זאת? באמצעות תרגול נשימה נכונה, אשר בעזרתה מתחילים לחדור דרך המחסומים הרגשיים שנוצרו בתוכנו עוד בילדות. לנשימה יש כוח ריפוי רב וכל אחד יכול ללמוד זאת.
בטכניקות הנשימה בקליניקה אני מעודדת את המטופל לנשום עמוק יותר, לחזה התחתון ולבטן, על מנת להביא לידי ביטוי את כל אותם הרגשות שיוצרים חסימות (פחד, כעס, תסכול, חרדה, חוסר אונים, חוסר שליטה, בלבול וכו’). באמצעות הנשימה המטופל מאפשר לעצמו להרגיש, ושם בעצם מתחיל תהליך השחרור מאותם רגשות עצורים שרק ממתינים לקבל ביטוי. כמו שאמר אושו: “כשאני מרגיש – אני מרפא את עצמי”.
הנשימה הנכונה מעצימה את כח הריפוי הטבעי של הגוף – שהוא הרגשה והבעה. לא סתם אנחנו עצובים כשמשהו רע קורה או בוכים כשעצוב לנו. וגם לחיוב – צוחקים כששמח לנו. חלקנו למדנו להדחיק בכי במקום לתת לו את המקום הטבעי שלו. יש גם את מי שמדחיקים צחוק כי חונכו לרצינות. אבל הגוף שלנו חייב לבטא את עצמו ולפרוק הצפת רגשות, לכן גם בכי וגם צחוק באים כריפוי על ידי כך שהם משחררים עודפי אנרגיה מהגוף. הדחקת רגשות ושמירה בבטן באמת עושה רע.

ללמוד לנשום

נשימה מעגלית היא טכניקה בה מחברים בין השאיפה לנשיפה ויוצרים בעצם מעגל נשימה בלתי ניתן לעצירה המאפשר נשימה עמוקה לבטן.
הנשימה המעגלית היא כלי ריפוי אדיר המשמש ככלי נהדר לחיים בריאים ומשוחררים יותר. כל אחד יכול ללמוד לנשום נכון ולשפר לעצמו את איכות החיים בצורה מופלאה.
את הטכניקה ניתן ללמוד איתי במסגרת פרטית, או בקבוצה:

לפרטים נוספים על טיפול בנשימה במסגרת פרטית

לפרטים נוספים על טיפול בנשימה בקבוצה

מי שרוצה רק ללמוד את הטכניקה ולהתנסות בה על קצה המזלג, מוזמן להצטרף לאחת מסדנאות הנשימה. על מנת להגיע עמוק יותר, כדאי לנסות את הטיפול האישי.

אשמח לענות על שאלות ולתת פרטים נוספים על הטיפולים והסדנאות, מוזמנים ליצור איתי קשר ונדבר.